Вметни го видеово close
Сподели го видеово close
bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark
embed тест
Дај оценка embed

The Iron Lady

Година: 2011
Оригинален наслов: The Iron Lady
Режија:
Сценарио:
IMDb oценка:
Времетраење: 105 мин.
Главни улоги: Meryl Streep, Jim Broadbent, Richard E. Grant, See full cast & crew
Оценка: ??

The Iron Lady нуди интимен портрет на единствената жена премиер на Велика Британија, Маргарет Тачер. Железната дама ќе ја игра Meryl Streep и сум повеќе од сигурен дека ќе даде се од себе за најдобро да ја одигра оваа улога. Ќе мора секако да ја оправда довербата која и е покажана со фактот што е избрана да ја глуми најважната жена од поновата британска историја.

Малку загрижува фактот што ова е прв вистински филм на режисерката Phyllida Lloyd. Изгледа дури и малку претенциозно што се нафаќа веднаш на ваков доста сериозен проект. Но, ќе видиме. Премиерата е на 16.12.2011. Во меѓувреме изгледајте го трејлерот и секако обрнете внимание на одличниот постер.

Еден одговор до “The Iron Lady”

  1. maja.todoroska says:

    Само што го изгледав филмов. После ова на Мерил и симнувам капа, излишно е повеќе да коментирам колку е добра.Во врска со филмот можеби е штета што премногу акцент имаат дадено на болеста на Тачер во стари години, на нејзината сенилност…како намерно да сакаа да ни покажат дека не е челична!?
    Ама, се на се, многу убав филм-и визуелно и историски и актерски скоцкано. Лекција плус за секоја жена:)

Коментирај

Мора да си логиран за да коментираш.