Вметни го видеово close
Сподели го видеово close
bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark
embed тест
Дај оценка embed
Етикети за видеово tags

Sanctum (2011)


Година: 2011
Оригинален наслов: Sanctum
Режија:
Сценарио:
IMDb oценка:
Времетраење: 108 мин.
Главни улоги: Rhys Wakefield, Allison Cratchley, Christopher James Baker, See full cast & crew
Оценка: 6

Ако некој се спуштил во Врело знае какво е чуството внатре.  Целата таа атмосфера таму ствара една чудна ставопочит кон природата. Уште повеќе ве исполнува со немоќ и молк кон силата со која што природата се обвиткува секаде околу вас. За кратко сфаќате дека не можете да се борите против тоа. Или ќе се потчините и предадете на таа грандиозност или истата ќе ве уништи при првата прилика.

Можеби токму поради таа претстава шти ја носев во глава Sanctum прилично ми се допадна. Тоа е филм за група пештерски нуркачи кои се спуштаат во длабочините на пештерата Esa’ala во  со цел да ја измапираат и евентуално да најдат друг излез. Без можност да бидат предупредени од површинскиот тим зафаќаат поројни дождови што во рок од неколку часа ги поплавуваат пештерите и го оставаат тимот нуркачи заробен во подолните простории принудени да бараат алтернативен пат кон надвор. Sanctum е одлична приказна за силата на природата и за тоа колку е човекот малецок во споредба со неа.

Во главните улоги се Richard Roxburgh, Rhys Wakefield и Alice Parkinson, режисер е Alister Grierson. Kако извршен продуцент е потпишан славниот James Cameroon за кој нема ни потреба да се напоменува колкава армија од успешни филмови има во својата кариера. Што се однесува до критичарите, изгледа не биле никогаш во Врело како јас па да им се допадне филмот. На Rotten Tomatoes му даваат вкупен скор од само 31% што е прилично сиромашно. Затоа пак на кино благајните е одличен и со вложени 30 милиони долари успева да заработи над 80 милиони! Со тоа се сместува на десетто место на австралиски филмови со најдобра заработувачка.

Во улогите на татко и син, Richard Roxburgh и Rhys Wakefield

Како филм што речиси целосно се случува во пештера, мислев дека Sanctum ќе ми биде клаустрофобичен и досаден. Напротив го најдов забавен и напнат. Во најмала рака е солиден трилер, без разлика на лошо настроените критичари.

2 јавувања до “Sanctum (2011)”

  1. Аце says:

    Цело време чекав некоја животиња да им рипне…. ама ништо… :D

    Добар филм.

  2. Goran says:

    Go gledav, i tenzijata koja se provlekuva niz dejstvoto si go pravi svoeto i ve tera da go gledate vnimatelno do samiot kraj, super film.

Коментирај

Мора да си логиран за да коментираш.