Noroi: The Curse (2005)

Noroi The Curse

Година: 2005
Оригинален наслов: Noroi
Режија:
Сценарио:
IMDb oценка:
Времетраење: 115 мин.
Главни улоги: Jin Muraki, Rio Kanno, Tomono Kuga, See full cast & crew
Оценка: 7

Ќе морам пак да избегам од стандардниот начин на претставување филмови од неколку причини. Најпрво бидејќи Noroi е далеку од типичен филм а потоа бидејќи во него нема апсолутно никој познат ниту значаен што вреди да се истакне. Да се анализира глумата на актерите исто така ми е без поента кога во овој случај тоа е најмалку важната работа.

Masafumi Kobayashi е долгогодишен истражувач на паранормални активности,случки и нерешени мистерии. Noroi е филм за неговиот последен документарец за демонот Kagutaba под име The Curse, после кој Kobayashi мистериозно исчезнува и никогаш повеќе не е виден. Noroi е приказ на документарецот со нарација која објаснува одредени случки пред и после снимањето на филмот. Самиот документарец е језива и потресна приказна за мистериозни настани што се слулуваат околу неколку навидум случајни личности.

Noroi во суштина не е исклучителен филм по ниеден критериум. Сепак, приказната на моменти е прилично вознемирувачка и, типично за јапонците, настрана и морбидна. Иако текот на нештата е поспор на почетокот, на крајот настаните експлодираат и кулминираат прилично неочекувано. Најстрашните моменти ми беа откако мислев дека веќе се е завршено. Особено e застрашувачки е доколку барем на момент поверувате дека ова е вистински документарец! Со оглед на тоа дека е сниман со аматерска камера, верувам дека тоа и нема да е многу тешко. Како дополнение на тој ефект на реалност (ама само за Јапонците) е што во филмов учествуваат познати ТВ фаци од Јапонија а и добар дел од снимките се направени како извадоци од јапонски ТВ шоуа и емисии.

Ако треба да изберам три причини поради кои би требало да се погледне е тоа што е вознемирувачки и морбиден, наликува на Paranormal Activity (а овој доста подоцна се појави и постигна огромен успех) и го има на YouTube во вкупно 11 дела па е прилично лесно достапен.

Нема одговори до “Noroi: The Curse (2005)”

  1. [...] туѓа креативност. Од тие што ги имам јас обработено Noroi може да се каже дека е доста успешен и солиден хорор [...]

Коментирај

Мора да си логиран за да коментираш.