Death at a Funeral (2007)

death-at-a-funeral-big.jpg

Година: 2007
Оригинален наслов: Death at a Funeral
Режија:
Сценарио:
IMDb oценка:
Времетраење: 87 мин.
Главни улоги: Matthew Macfadyen, Peter Dinklage, Ewen Bremner, See full cast & crew
Оценка: 7

Одлична црна комедија од режисерот Frank Oz (Bowfinger, The Score, Stephord Wives). Кога целото семејство ќе се собере на погреб на нивниот роднина настанува хаос. Се откриваат тајните и сите си ги покажуваат вистинските лица. Свадби и погреби стварно отвараат повеќе од што било. И наеднаш валканите алишта се на виделина. И тоа на најсмешен можен начин.
На моменти ме многу потсетува на Only Fools and Horses, веројатно поради во голема мера присутниот англиски хумор. Но ова е некој современ англиски хумор. Педери, наркомани, разни глупости…овој жена немал, имал, пак ја оставил…. ко целата приказна да излегла од текст на Суперхикс. Прилично оригинално во споредба со останатите холивудски глупости, интересни ликови, смешни дијлози, луди сцени… Еве една од моите омилени:

death-at-a-funeral-2.jpg

Филмов мора да се погледне, особено ако сте љубител на малку попаметен црн хумор.

Коментирај

Мора да си логиран за да коментираш.